Robert Dojčár

© 2018 Mgr. Svatava Ságnerová

Fotogalerie - STUD v Holešově?

Znáte filmovou tvorbu českého režiséra Ladislava Helgeho? Pro nezasvěcené – jedná se o jednoho z našich nejstatečnějších filmařů, který se ve své tvorbě pokoušel kritizovat poměry v socialistickém Československu. Jeho filmová činnost zahrnuje sedm snímků, natočených v letech 1957 – 1967, poté měl režisér zákaz tvorby včetně působení v dabingu a pracoval v divadle Laterna Magica. Mezi špičkové filmy Helgeho patří Škola otců s Karlem Högerem (1957) a Stud s Juliem Pántikem (1967). V roce 2012 získal tento režisér cenu Českého lva za celoživotní přínos české kinematografii.

Snímek Stud měli možnost shlédnout i holešovští diváci: Drive club v budově kina přivítal v páteční podvečer 31.3. dvacítku natěšených diváků rozmanitého věku: po úvodu Michala Šuráně z Iniciativy Holešovské kino se ujal slova filmový teoretik a odborník Vítězslav Tichý: provedl přítomné životem a filmovou tvorbou Ladislava Helgeho a přiblížil posluchačům složité období naší historie, ve kterém byl zmíněný film Stud natočen. Snímek přibližuje divákům prostředí a život československé vesnice v 60. letech 20. století – film ostře vystupuje proti tehdejší stranické demagogii a představuje cenné svědectví o soupeření svobodné umělecké tvorby s tehdejší cenzurou.

Filmový podvečer byl úspěšným pokračování m společné snahy Iniciativy Holešovské kino a spolku Každý může pomáhat, z.s. o znovuobnovení kinoprojekce v místním kině.

Mgr. Svatava Ságnerová

       Každý může pomáhat, z.s.

Hlavní strana | Mapa webu | Kontakt

Mgr. Svatava Ságnerová
Tyršova 1561, 769 01 Holešov, Česká republika, telefon: 573 334 741, e-mail: Svatka.Sagnerova@seznam.cz, www.svatavasagnerova.cz