Robert Dojčár

© 2018 Mgr. Svatava Ságnerová

Sportovní činnost a aktivity - Nejlepší šplhouny najdete na Moravě!

Šplh patří mezi disciplíny s dlouholetou historií - na prvních novodobých Olympijských hrách v Athénách roku 1896 pořadatelé zařadili do sportovní gymnastiky šplh v jeho mimořádně náročném provedení – sportovci šplhali do výše 14 metrů bez přírazu a jediným závodníkem, kterému se podařilo 14 m vyšplhat, byl domácí Nikos Andriakopoulos s časem 23,4 vteřin … Dnes jsou šplh na tyči (dívky – 4,5 m) s přírazem a šplh na laně bez přírazu (hoši – 4,5 m) populárními disciplínami středoškolského sportu a díky Asociaci školních sportovních klubů ČR se každoročně setkávají nejlepší zástupci středních škol při republikovém finále Poháru AŠSK.

Letošní republiková soutěž se konala v Holešově – místní policejní škola je dlouholetým spolehlivým pořadatelem silových soutěží středoškoláků a pořadatelský tým v čele s Danem Kolářem se opět se ctí zhostil svého úkolu: po dva dny bojovalo deset dívčích a deset chlapeckých týmů oproti elektrické časomíře o pocty nejvyšší – a věru bylo na co se dívat! Ve finále děvčat se zaskvěla vynikajícími výkony především celková vítězka Marie Berčíková (Gymnázium Trutnov), která ve všech pěti pokusech šplhala pod 3 sekundy a posledním časem 2,27 s dokonce překonala český rekord této soutěže! Družstva dívek bojovala do posledního kola o celkové umístění a o stříbrné příčce Arcibiskupského gymnázia Kroměříž nakonec rozhodlo pouhých 15 setin … Chlapecká kategorie měla rovněž svého suveréna – Aleš Fišer (BPA Brno) převýšil druhého v pořadí o téměř celou sekundu a předvedl také nejlepší výkon soutěže – 3,20s; pomohl tak výrazně i k vítězství svého celku. K radosti pořadatelů se na medailových příčkách objevili i zástupci ze zlínského regionu a potvrdili tak výbornou výkonnost v tomto sportu na Moravě.

Dvoudenní soutěž měla - jak je tomu v Holešově zvykem - bezchybnou a přátelskou atmosféru a účast škol napříč celou republikou jen potvrdila stálou popularitu tohoto sportu u nás i ve světě. Všem závodníkům patří velký dík za předvedené skvělé výkony, děkuji rovněž všem trenérům – tělocvikářům za podporu svých svěřenců a za férový přístup k soutěži, poděkování rovněž patří všem pořadatelům za kvalitní zázemí celé soutěže. Finančně tuto soutěž podpořili Asociace školních sportovních klubů ČR společně s Krajskou radou Zlínského kraje, město Holešov a Zlínský kraj.


Výsledky:
dívky
 1. Marie Berčíková    (Gymnázium Trutnov)
 2. Zuzana Drlíčková    (Tauferova SOŠ veterinární Kroměříž)
 3. Iva Polcrová        (Gymnázium Olomouc-Hejčín)
týmy
 1. Gymnázium Trutnov
 2. Arcibiskupské gymnázium Kroměříž
 3. Gymnázium Olomouc-Hejčín
hoši
 1. Aleš Fišer        (BPA Brno)
 2. František Pereles    (SŠ polytechnická Brno)
 3. František Bruk    (SOŠ TŽ Třinec)
týmy
 1. BPA Brno
 2. SŠ polytechnická Brno   
 3. VPŠ a SPŠ MV Holešov

Mgr. Svatava Ságnerová

Krajská rada AŠSK ČR Zlínského kraje

Hlavní strana | Mapa webu | Kontakt

Mgr. Svatava Ságnerová
Tyršova 1561, 769 01 Holešov, Česká republika, telefon: 573 334 741, e-mail: Svatka.Sagnerova@seznam.cz, www.svatavasagnerova.cz